Dönerci Kenan Usta Hakkımızda


Dönerci Kenan Usta 1989'dan bu yana gıda sekteründe verdiği hizmetle kendini kanıtlamıştır. Hizmet verdiğimiz kebap ve döner sektöründe yıllardır hatırı sayılır bir yer edinmişizdir.Dönerci Kenan Usta "Göz Aldanır Damak Aldanmaz" Sloganıyla yola çıkıp yıllardır çizgisini hiç bozmamıştır.

Dönerci Kenan Usta, insan sağlığına gösterdiği önemli uluslararası geçerliliği olan EN ISO 22000-2005 Kalite Yönetim Sistem Belgesi’ni almaya hak kazanarak da kanıtlamıştır.

İmalathane ve restaurantımızda görev yapan tüm personelimiz sürekli ve düzenli periyotlarda sağlık ve muayene kontrollerinden geçirilmektedir. Ayrıca firmamız bünyesinde gıda mühendisi ve gıda teknikeri olmak üzere iki kişi sadece gıda güvenirliği, sağlık ve hijyen konusunda görev yapmaktadır. Asıl amacı kaliteli bir hizmet sunmak olan işletmemizi, arzu eden müşterilerimiz diledikleri zaman gezebilirler.

Dönerimizde kullanılan tüm etler düzenli ve doğal besiciliğin yapıldığı aynı zamanda Avrupa standartlarına sahip et entegre tesislerinden gelmektedir. Ege bölgesine ait özellikle Balıkesir, Aydın, Uşak vb. illere ait etler soğutuculu araçlarla soğuk hava zinciri kırılmadan (etin kesilmesinden itibaren imalat noktasına ulaşana kadar sahip olması gereken +4°C’lik değer) imalathanemize ulaşmaktadır.

İmalathanemize giriş yapılan bu etler gıda mühendisi ve gıdateknikeri tarafından kalibre edilmiş dijital termometre ile kontrol edilmektedir. Daha sonra bu etler uzman kadromuz tarafından işlenerek yaprak döner haline getirilmektedir. Doğal besiciliğin ürünü olan dönerimiz yine doğal ürünlerden oluşan sos ile terbiye edilmektedir. Ürünlerimizde hiçbir koruyucu ve katkı maddesi bulunmamaktadır. Ürünlerimiz günlük olarak hazırlanmakta ve düzenli olarak yetkili laboratuarlarda analiz edilmektedir.